Betelgeuze - výbuch

Kedy podľa vás vybuchne hviezda ?


  • Celkový počet hlasujúcich
    18
Stav
Uzavreté pre ďalšie odpovede.

DeletedUser

Hosť
Výbuch hviezdy uvidíme ako spln

Na budúci rok má vraj vybuchnúť relatívne blízka superhviezda. Vedci však hovoria, že rovnako sa tak môže stať zajtra, ako aj o milión rokov.

BRATISLAVA. Je noc a nad hlavou máte desiatky až tisíce malých žiarivých bodiek. Najjasnejším objektom je Mesiac, ale zrazu sa jeden z bodov, hviezda v súhvezdí Orión, zmení.

Rozžiari nočnú oblohu až tak, že bude pripomínať Mesiac v splne. No nielen to, bude taká jasná, že ju uvidíme aj cez deň. Tento jav potrvá niekoľko týždňov a bude znamenať, že Betelgeuze vybuchla.

Vedci odhadujú, že sa tak v prípade červeného nadobra môže stať už v priebehu tohto či budúceho roka. No trebárs aj o milión rokov.
Čierna diera?

Betelgeuze je jedna z najznámejších hviezd. Poznali ju už starovekí Číňania aj antickí Gréci, slávny Ptolemaios ju v rímskom období zahrnul do svojho Almagestu: predstavy sveta, kde sa všetko krúti okolo Zeme.

No až v polovici 19. storočia John Herschel, syn legendárneho Williama Herschela, zistil, že Betelgeuze vlastne „bliká". Je totiž premennou hviezdou, no jej perióda trvá takmer šesť rokov, čo si predtým astronómovia zrejme nevšimli.

Dôležitejšie však je, že toto obrovské slnko, ktoré keby ste umiestnili do stredu našej slnečnej sústavy, siahalo by až niekam po Jupiter, je na konci svojho života.

Nasledovať by mal ohromný kozmický výbuch, po ktorom ostane neutrónová hviezda, možno dokonca čierna diera. Od Zeme by bola vzdialená zhruba 640 svetelných rokov.
Zajtra aj o milión rokov

Vedci v posledných rokoch zistili, že Betelgeuze sa začína scvrkávať. Pred dvomi rokmi objavili astronómovia pomocou ďalekohľadov na Európskom južnom observatóriu v Čile, že z hviezdy vyrážajú veľké výtrysky hmoty.

Podľa štúdie v magazíne Astronomy & Astrophysics sú dôvodom fenomény na povrchu hviezdy.

A dôsledkom obrovské plynové bubliny, niekedy veľké ako samotné slnko. Z hviezdy navyše vytryskujú ohromné chocholy rozpáleného plynu, a tie siahajú až do vzdialenosti, aká je z nášho Slnka na Neptún.

Teda šesťkrát ďalej, ako je priemer hviezdy.

„Tieto bubliny môžu byť výsledkom eruptívnych fenoménov, pri ktorých je odmršťovaná hmota," povedal Keiiči Ohnaka z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre rádioastronómiu. To podľa vedcov môže znamenať, že Betelgeuze je na konci života.

Niektoré internetové stránky však tvrdia, že k výbuchu dôjde už na budúci rok. Dokonca to spájajú s apokalyptickými predpoveďami na rok 2012. Na to však nejestvuje žiadny dôkaz.

„Betelgeuze stráca hmotu a čoskoro sa zmení na supernovu," hovorí podľa Space.com astronóm Jim Kaler z Illinoiskej univerzity. „ V astronomickom ponímaní však čoskoro znamená inú mierku: môže sa tak stať o milión rokov, rovnako ako zajtra."


zdroj:SME
 

DeletedUser

Hosť
s anketou nesúhlasím, vybuchne o 5 minút
//tak nič no:xdxdxd:
 
Naposledy upravené moderátorom:

DeletedUser

Hosť
Vzhľadom k tomu, že je od nás vzdialená 430 svetelných rokov, tak nám to môže byť maximálne jedno (pokiaľ už nevybuchla aspoň pred 350 rokmi)...
 

DeletedUser3241

Hosť
jop ....je tak daleko ze mozno uz vybochla ale mi to stale kôli vzdialenosti nevidime
 
Stav
Uzavreté pre ďalšie odpovede.
Hore